مصاحبه آتیه‌نو با سرپرست شرکت توزیع داروهای دامی داروپخش

پیشگامی تیپیکو در تولید داروهای دام و طیور

  شرکت توزیع داروهای دامی داروپخش از زیرمجموعه‌های تیپیکو از آن دست شرکت‌هایی است که در راستای انجام مسئولیت اجتماعی خود، برای اولین‌بار با ایجاد ۱۶ شعبه کشور و نمایندگان استانی داروهای مورد نیاز مشتریان و داروخانه‌داران را در سراسر کشور توزیع می‌‌کند. به گفته عضو هیأت‌مدیره این شرکت، تیپیکو از پیشگامان تولید داروهای دامی در کشور بوده و در فرایند توزیع، استانداردهای حداکثری را رعایت می‌کند.
سید‌هادی خواجه ‌کرام‌الدین سرپرست و عضو هیأت‌مدیره شرکت توزیع داروهای دامی داروپخش در گفت‌وگو با آتیه‌نو درباره دلایل ورود شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تأمین (تیپیکو) به حوزه تولید داروی دامی بیان کرد: «سرمایه‌گذاری در حوزه داروهای دام و طیور در مجموعه ما بسیار قدیمی است. لابراتوار رازک از دهه ۴۰ با تولید داروی انسانی در ایران فعال و بعد از آن تولید داروی دامی را نیز آغاز کرد. بعد از آن، شرکت ابوریحان تولید داروهای دامی را آغاز و سپس شرکت زاگرس فارمد پارس نیز تأسیس شد.»
 او ادامه می‌دهد: «شرکت توزیع داروی دامی داروپخش از دهه ۸۰ کار خود را آغاز کرد. این مجموعه با این هدف ایجاد شد که محصولات سه شرکت تولیدکننده داروهای دامی مجموعه تیپیکو را در سراسر کشور توزیع کند.» کرام‌الدین می‌گوید: «در ابتدای امر این شرکت‌ها به این دلیل که اولین تولیدکننده‌ها در بازار بودند، سهم بزرگی از بازار را در اختیار داشتند اما در حال حاضر رقبای بزرگی وارد بازار داروهای دامی شده‌اند و این سهم تغییر کرده است.»

پیشگامی تیپیکو در ایجاد شرکت توزیع
عضو هیأت‌مدیره شرکت توزیع داروهای دامی داروپخش، تیپکو را پیشگام در تولید داروهای دامی معرفی کرده و از پیشتاز بودن این مجموعه در ایجاد ساختارهای توزیع داروهای دامی خبر می‌دهد. او بیان می‌کند: «مجموعه‌های ما با‌کیفیت‌ترین داروهای دامی را تولید می‌کنند. لابراتوار رازک، زاگرس فارمد پارس و ابوریحان محصولات بسیار با‌کیفیتی تولید می‌کنند و کیفیت شرط اول حضور داروها در سبد توزیعی ما است.» 
به گفته کرام‌الدین، در این صنعت هر شرکت تولیدکننده بزرگ، شرکت پخش نیز دارد؛ زیرا اگر پخش داروهای خود را توسط شرکت‌های وابسته انجام ندهد، مجبور است محصولاتش را در سبد دیگران عرضه کند و این روند در آینده خسارات جبران‌ناپذیری برای برند آن شرکت ایجاد می‌کند. او اضافه می‌کند: «ما در شرکت توزیع داروهای دامی داروپخش، تولیدات سه شرکت تولیدکننده زیر‌مجموعه تیپیکو را به صورت مویرگی به عمق بازار می‌رسانیم.» عضو هیأت‌مدیره شرکت توزیع داروهای دامی داروپخش با اشاره به ایجاد ۱۶ شعبه برای پخش دارو در کشور، گفت: «با این تعداد شعبه، حدود ۴ هزار متر انبار داریم. تمام انبارهای ما مجهز به سیستم‌های آنلاین سنجش رطوبت و دما است و انبارهای‌ ما سیستم‌ها و تجهیزات کامل دارند. ما همچنین ناوگان حمل‌و‌نقلی داریم که مجهز به زنجیره سرد است.» او ادامه می‌دهد: «انبار مرکزی ما از انبارهای مرجع و مورد تأیید سازمان دامپزشکی است. تمام انبارهای ما در تمام استان‌هایی که شبعه داریم، مورد تأیید دامپزشکی است. از نظر تجهیزات و لجستیک بالاترین سطح را در توزیع سراسر کشور داریم.» خواجه کرام‌الدین یادآور می‌شود: «داشتن این تجهیزات جزء الزامات است. ما توزیع را با رعایت استانداردهای لازم انجام می‌دهیم.»

دام سالم، غذای سالم، انسان سالم 
کرام‌‎الدین ادامه می‌دهد: «همه داروهای تولیدی ما شاخص هستند و کمبودشان در بازار سبب می‌شود مصرف‌کننده به سمت محصولات با‌کیفیت پایین‌تر برود. ضمناً در سبد شرکت ما واکسن نیز وجود دارد. از محصولات ما استقبال زیادی شده است.» او یادآور می‌شود: «ما معتقدیم مجموعه‌هایی که از سبد ما استفاده می‌کنند، محصولات سالمی را به جامعه عرضه می‌کنند. ما به شعار «دام سالم، غذای سالم، انسان سالم» اعتقاد داریم و بر این باوریم که محصولات ‌ما به تحقق این شعار کمک می‌کند.» عضو هیأت‌مدیره شرکت توزیع داروهای دامی داروپخش درباره کمبودهای دارویی می‌گوید: «به دلیل کمبود نقدینگی و مشکلات تأمین مواد اولیه در بعضی از محصولات تولیدی شرکت‌های تأمین‌کننده کمبود داریم. البته اقداماتی در این شرکت‌ها انجام شده تا کسری‌ها جبران شود.» او اضافه می‌کند: «بخش زیادی از مشکلات به دلیل کمبود نقدینگی است. تخصیص وام‌های بانکی کمی سخت شده و به این ترتیب گردش نقدینگی به کندی انجام می‌شود. این مسائل تولید را با مشکل مواجه کرده است.» خواجه کرام‌الدین می‌گوید: «از زمانی که تأمین نهاده‌های دامی با ارز نیمایی انجام می‌شود، سرمایه در گردش مورد نیاز دامداری‌ها افزایش یافته و تا زمانی که واحدهای تولیدی خود را با شرایط جدید سازگار کنند، کمی زمان نیاز داریم. این مسأله به بخش تولید و مصرف داروهای دام و طیور صدمه زده و فروش داروهای دام و طیور با کندی مواجه شده است.»